Skip to content Skip to footer

Deiyonize ve Dealkalize Sistemleri

SİSTEMSEL SÜREÇ

Doğru Planlama

Nrtech® DM Serisi deiyonize sistemleri, suyun saflaştırılması için yapılan iyon değişim işlemidir. Ham su negatif yüklü negatif yüklü anyon ve pozitif yüklü katyonlardan oluşmaktadır. Deiyonize sistemlerde anyon ve katyon kolonları ile sudaki tüm iyonlar alınarak saf su (<1µs\cm) elde edilir. Reçineler doyuma ulaştığında ürün suyu iletkenliği yükselir ve sistem otomatik olarak katyonik reçineyi asit ile anyonik reçineyide kostik ile rejenere eder. Bu işlem 180 dakika civarında zamanda olur. Rejenerasyon sıklığı; reçine markası, ham su kalitesi, reçine miktarı, ön filrasyon, yıkama süreleri gibi birçok faktöre göre değişebilir. 

Nrtech® DM serisi deiyonize sistemlerinin avantajı, işletim kolaylığı, su tasarrufu ve diğer saf su sistemlerine göre daha iyi kalitede su elde edilmesidir.

Nrtech® DM serisi deiyonize sistemler, 2 m3\h den 150 m3\h’e kadar kapasitelerde dizayn edilebilmektedir. Detaylı bilgi için satış mühendislerimize danışın.

NURKİMYA ARITMA

Teknik Özellikler

  • PLC Kontrol, Valf Kontrol
  • Frp Tank, ST 37 Üzeri Özel Kaplamalı
  • Ön Borulama PVC Zonder
NURKİMYA ARITMA

Esnek Çözümler

Nrtech® DA serisi dealkalize sistemleri; suda bulunan karbonat ve bikarbonat iyonlarından gelen alkalinitenin sudan uzaklaştırılması işlemidir. Alkalinitenin yüksek olması sudaki ph dengesini etkilediğinden sorunlara sebep olmaktadır. Endüstriyel tesislerde suda alkalinite problemi olan proseslerde dealkalize sistemleri tercih edilmektedir. Dealkalization kolunda sudaki alkaliniteyi oluşturan bikarbonatlar (HCO3), Hidrojen formundaki katyonik reçine vasıtası ile %80 – %90 mertebesinde alınırlar. Bu işlem sonucunda karbonik asit (H2CO3) ve karbondioksit (CO2) gazı ortaya çıkar ve su pH değeri 2,5 – 3,5 seviyelerine düşer.

Karbondioksit degazörü vasıtası ile ortaya çıkan karbondioksit ortamdan uzaklaştırılır ve buraya yapılan kostik (Sodyum hidroksit – NaOH) ilavesi ile pH 6,5 – 7,5 civarına çıkarılır. Yumuşatma kolunun vasıtası ile de sudaki toplam sertlik alınarak sisteme yumuşak su verilmesi sağlanır. Dealkalization ünitesi çıkışında, alkalinite ve alınan alkalinite miktarına bağlı olarak toplam çözünmüş katı ( TDS ) ve iletkenlik değerlerinde ham suya nazaran daha düşük değerler tespit edilecektir. Nrtech® DA serisi dealkalize sistemler, 2 m3\h den 150 m3\h e kadar kapasitelerde dizayn edilebilmektedir. Detaylı bilgi için satış mühendislerimize danışı.

NURKİMYA ARITMA

Teknik Özellikler

  • PLC Kontrol, Valf Kontrol
  • Frp Tank, ST 37 Üzeri Özel Kaplamalı
  • Ön Borulama PVC Zonder